23.03.2017 – ZAKOŃCZENIE TRANSMISJI
22.10.2016 – Witamy na stronie z transmisją online z ptasiego karmnika. Dziś, po raz pierwszy, uruchomiliśmy naszą kamerę. Gdy tylko wystąpią pierwsze mrozy, rozpoczniemy dokarmianie.
NAJWAŻNIEJSZE ZASADY DOKARMIANIA PTAKÓW:
- Dokarmianie rozpoczynamy wraz z nastaniem mrozów, utrudniającym ptakom poszukiwanie naturalnego pokarmu, kończymy wraz z nastaniem cieplejszych dni. Ptaki przyzwyczajają się do miejsc karmienia, więc gdy o nich zapomnimy i nie podamy pokarmu, mogą nawet zginąć z głodu, czekając przy pustym karmniku.
- Nie wykładamy pokarmu słonego lub nieświeżego (resztek z naszego stołu, spleśniałego chleba, czy stęchłego ziarna) – spożycie go przez ptaki kończy się dla nich tragicznie.
- Pokarm musi odpowiadać potrzebom i upodobaniom ptaków. Sikory, wróble, kowaliki, dzwońce, trznadle, grubodzioby najbardziej lubią słonecznik, będący znakomitym źródłem tłuszczu. Oprócz tego możemy w karmniku rozsypać ziarna zbóż, musli, nasiona rzepiku i rzepaku. Kosy i kwiczoły lubią owoce, zwłaszcza jabłka, które należy im wykładać w formie krojonej, żywią się również rodzynkami i owocami jarzębiny. Dużym zainteresowaniem będą cieszyć się kule tłuszczowe, które możemy zakupić lub wykonać samodzielnie.
- Słonina (koniecznie nie solona) będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród sikor i dzięcioła dużego. Zadbajmy jednak o to, by nie wisiała dłużej niż 2 tygodnie.
- Karmnik powinien chronić pożywienie przed opadami, musimy go też regularnie czyścić.